Siyah Noktalardan Kurtulma Yolları

Siyah Noktalardan Kurtulma Yolları

Siyah nokta dediğimiz sorun aslında akne olarak nitelendirilen sivilcelerden farklı bir durum değildir. Deri altı bezlerinin salgısı olan sebum ve çevresel faktörlerin cilt gözeneklerinde birikmesi ve derinin kendi salgıladığı boyar madde ile de bu tortunun siyaha dönmesi ile oluşur. Siyah noktalar genellikle ergenlik dönemlerinde ve yağlı ciltlerde rastlanır. Siyah noktaların öncelikli sebebi kalıtsal faktörlerdir. Kalıtım olarak yatkın bir cilt yapısına sahip değilseniz çok fazla dert edeceğiniz br problem değildir. Genelde burun civarında görülen siyah noktalar bu farklı lokasyonlarda da çıkabilir.

Siyah noktalardan kurtulma yolları;

Cilt temizliği; Siyah noktalardan genellikle evde kendi imkanlarınız ile kurtulabilirsiniz. Siyah nokta sorunu yaşamak istemiyorsanız cilt temizliğinize özen göstermeniz gerekmektedir. Normal musluk suyu ile yapılabilen cilt temizliği düzenli yapıldığı taktirde siyah nokta sorunu ile çok az karşılaşırsınız. Eğer cildiniz hassas ise içme suyu ile temizlik yapabilirsiniz.

Buhar banyosu; cilt gözeneklerinizi buhar banyosu ile açın ve bir nemlendirici ile cildinizi iyice yumuşattıktan sonra siyah noktaların kök kısmına doğru çok hafif şiddette sıkma uyguladığınızda kolaylıkla çıkacaklardır. Sıkma için hazır hale getirilmemiş yani yeterince yumuşatılmamış bir cildi geri dönüşü daha şiddetli sorunlar olarak gerçekleşecektir.

Yoğurt maskesi ve mısır nişastası maskesi; siyah noktalardan kurtulmanın bir diğer yolu da bu iki maskenin kullanılmasıdır. Yoğurt maskesi ya da mısır nişastası ile hazırlayacağınız cilt maskeleri siyah noktaların temizlenmesinde etkili olacaktır.

Siyah nokta bandı; bu bant siyah nokta üzerine yapıştırılır ve bir süre bekledikten sonra çıkartılır. Önemli olan cildin önceden yumuşatılması ve nemlendirilmiş olmasıdır.

Siyah noktalardan cilt yapınız gereği bir türlü kurtulamıyor olabilirsiniz. Bu durum cilt gözeneklerinizin çapı veya kalıtsal olarak derinizle alakalı olabilir. Peelingler, maskeler ve ya diğer yöntemler ile de kurtulamıyor iseniz geriye tek çözüm dermatolog ya da estetisyen ile birlikte yapacağınız tedavi olacaktır. Tercih ettiğiniz estetisyenin uygulamalarının doğal maddeler ile yapılmasına dikkat edin. Çünkü siyah noktalar normalde çok kolay giderilir. Hassas bir cilt yapınız olabilir ve daha fazla tahrip etmemeniz doğru olanıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM