Hamileyken Koşu Yapmak Sağlıklı Mıdır?

Hamileyken Koşu Yapmak Sağlıklı Mıdır?

Hamileyken Koşu Yapmak Sağlıklı Mıdır?

hamilelikte-kosu-yapmak-628x275.jpg

Düzenli spor yapan hamile kadınların merak ettiği konulardan biri de hamilelikte koşu yapılır mı? sorusudur. Hamileyken aktif kalmak çok önemlidir. Hem annenin hem de bebeğin zinde olmasını sağlar. Hamilelik sırasında yapılan egzersizler, doğum için gerekli olan dayanıklılığı arttırmaya yardımcı olur. En iyi hamilelik egzersizlerinden biri de tempolu yürüyüş ya da hafif tempolu koşudur. Ancak bu egzersizleri yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar var.

Gebelikte Koşmanın Olası Yararları

Gebelikte hafif tempolu koşu yapmanın faydaları şunlardır:

 • Bulantı, yorgunluk ve kabızlık gibi hamilelikle ilgili çeşitli problemler koşu yaparak azaltılabilir.
 • Gestasyonel diyabetin azaltılmasında, önlenmesinde ve bel ağrısının azaltılmasında tempolu koşu oldukça yardımcı olur.
 • Gebelik sırasında doğum komplikasyonları ve doğum sancıları düzenli koşu ile büyük ölçüde yok edilebilir.
 • Hamilelik sırasında egzersizlerini aksatmayan annelerin doğumları daha kolay geçer. Stresleri azalır ve enerjileri daima yüksek olur.
 • Düzenli koşu kilo kontrolüne yardımcı olduğu için anne adayları hamilelikleri süresince kilo alma problemi yaşamazlar. Ayrıca daha iyi bir duruşa sahip olurlar.
 • Hamilelikte koşmak normal vücut ağırlığını etkilemeden doğmamış çocuğun bebek yağını azaltmaya yardımcı olur.
 • Yapılan düzenli koşular sayesinde anne adaylarının kan dolaşımları düzelir ve plasental etkinlikleri hareket kazanır.
 • Koşu, annenin kan dolaşımını arttıran ve böylece fetüse oksijen ve gerekli besinleri sağlayan en iyi kardiyo egzersizlerinden biridir.

Hamilelikte Koşu Yapılır Mı?

Hamilelik süresince egzersiz yaparken belirli tedbirlerin alınması çok önemlidir. Egzersiz yapan annelerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunları sıralarsak;

 • Koşu yaptıktan sonra terleyen çamaşırlarınızı iyice havalandırın ya da yıkayın. Aksi halde uterusun kan akışı azalır ve kasılmalara neden olabilir.
 • Koşu yapmadan önce ısınma egzersizleri yapın. Çok yüksek tempolu koşmayın. Böylece olası yaralanma risklerinden de korunmuş olursunuz.
 • Koşu sırasında mesane üzerindeki baskı artabilir. Bu nedenle koşu yapılan yerlerin çevresinde tuvalet olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 • Koşarken destekleyici sutyen takılmalıdır. Sporcu sutyeni olarak bilinen bu çamaşır, hamilelikte büyüyen göğüslerin şekillerinin korunmasına yardımcı olur.
 • Sınırınızı bilin! Eğer egzersiz esnasında rahat konuşabiliyorsanız bu egzersizin dozunun yeterli anlamına gelir. Ancak koşu esnasında konuşmakta zorluk çekiyorsanız temponuzu en kısa sürede düşürmeniz gerekmektedir.

Tedbiri Elden Bırakmayın!

Hamileliğin sonraki aşamalarında, ağırlık merkezi göbeğin büyümesiyle birlikte değişir. Bu nedenle adımların sıklığını bu aylarda daha çok düşünmek gereklidir. Hamilelik sırasında koşarken daha yavaş ve daha kısa adımlar atmak hem annenin hem de bebeğin sağlığı için daha güvenlidir.

Anne adaylarının uygun koşu ayakkabıları giymeleri gerekir. Ağırlık merkezi değiştikçe, sırt bölgesi sertleşir, ayaklarda şişlik oluşur ve eklemlerin desteklenmesi gerekir. Hamileliğin sonuna doğru yaklaşırken, vücut ağırlığındaki artış nedeniyle koşarken bazı zorluklarla karşılaşılabilir. Bu nedenle, koşu gibi yüksek tempolu sporlar yerine yürüyüş veya yoga gibi alternatifler düşünülebilir. Tüm bunlara karşın hamilelik süresince aktif ve enerjik kalmak son derece önemlidir.

Uzun yıllar boyunca hamile kadınlara doğum yapana kadar hemen hemen hiç çalışmadan kalmaları öğütlendi. Ancak bu oldukça sağlıksız bir durumdur. Hareketsiz kalmak hem anneye hem de bebeğe büyük zararlar verebilir. Hayatı boyunca egzersiz yapmamış bir anne adayı için koşu gibi sporlar zorlayıcı olabilir fakat zaten belli bir egzersiz programına uyan kadınlar için koşu yapmak oldukça keyifli ve faydalıdır. Gebelikte koşu yapmanın faydaları hem doğumdan önce hem de doğumdan sonra ortaya çıkmaktadır. Ancak hangi haftaya kadar ve ne sıklıkla yapmanız gerektiği konusunda mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM