Doğumdan Sonra Adet Döngüsü Nasıl Değişir?

Doğumdan Sonra Adet Döngüsü Nasıl Değişir?

Hamilelik ve doğumdan sonra kadınların sağlıkları hakkında merak ettikleri en önemli şeylerden biri, “doğumdan sonra adet düzensizliği olur mu?” sorusudur, çünkü regl dönemi kadınların sağlığının temel göstergesidir. Hamilelik sürecinin başlamasıyla birlikte değişen vücut dengesi, hamilelik sona erdikten sonra eski haline dönmeye çalışır.

dogum-sonrasi-gebelik-628x275

Doğum sonrası regl düzeni genellikle bir süre gecikebilir, düzensiz olabilir ve hatta bir süre için tamamen kesilebilir. Ama panik yapmanıza gerek yok, çünkü bu oldukça normal bir durumdur. Kadınlarda hamilelik sonrası adet döngüsünün kurulması, hormonal düzeylerin fizyolojik parametrelerine, emzirme durumuna ve stres gibi faktörlere bağlıdır. Şimdi bu durumu daha yakından inceleyelim

 

Doğum sonrası regl ne zaman olur?

Doğumdan sonra adet döneminin ne zaman başlayacağı ile ilgili belirli bir zaman sınırı yoktur. Her kadının hamilelik süreci farklıdır, bu yüzden bedenlerinin yaşadıkları fizyolojik değişimler de farklılık gösterecektir.

Birçok kadın doğumdan sonraki birkaç ay içinde düzensiz adet döngüsüne yaşadıklarını ve zaman zaman bu dönemi çok ağrılı geçirdiklerini söyler. Bunun nedeni, kadın vücudunun eski dengesine dönmek için biraz zamana ihtiyacı olmasıdır.

 

Sağlıklı kadınlarda doğumdan sonrası regl düzeni en fazla 3 – 7 gün sürmelidir. Çok kısa ya da tam tersine çok uzun süren adet dönemleri, kadın üreme sisteminde rahim tümörleri (miyomlar), endometriozis (rahim dışındaki endometriyal dokunun büyümesi) gibi bazı problemlerin olduğuna işaret edebilir..

Doğumdan sonra adet olmak konusunda gelen kanın hacmi de önemlidir. Sağlıklı bir kadının doğum yaptıktan sonra gördüğü adet döneminde yaklaşık 50-150 ml kan gelir. Adet kanının çok az veya çok fazla olması da patolojik bir durumun göstergesidir. Doğumdan sonra adet süresi kadından kadına değişebilir. Eğer doğumdan önce bir kadının adet döngüsü 20-30 gün ise doğumdan sonra bu rakam 25 güne çıkabilir. Bu durum da gayet normaldir.

Doğum sonrası adet belirtileri

Çoğunlukla doğum yapmış olan kadınlar doğumdan sonraki ilk adet dönemlerinde çok sinirli olabilirler. Ayrıca nezle, baş dönmesi, uykusuzluk, açlık hissi ve hatta mide bulantısı gibi sorunlar yaşayabilirler. Bazı kadınlar doğumdan önce yaşamadıkları menstruel ağrının doğumdan sonra ortaya çıktığını belirtir. Bu ağrı genellikle vücudun iyileşme sürecine bağlı olarak, psikolojik dengesizlik veya uterusun güçlü kasılmaları konusundaki isteksizlikten kaynaklanır.

Bu durumun tam tersi de mümkündür. Hamile kalmadan önce adet dönemlerinde şiddetli acı çeken kadınlar doğum sonrası regl dönemlerinin ağrısız hale geldiğini söylemişlerdir. Bunun nedeni, uterusun pelvis içindeki pozisyonunun değişmesidir, bu da kanın normal çıkışının önündeki engelleri ortadan kaldırır. Bu değişimler de hamilelikte ki fizyolojik süreç ve hamilelik hormonlarının bir bileşkesidir.

Emzirme döneminde adet döngüsü nasıl olur?

Emzirmenin doğum sonrası regl düzeninde büyük bir etkisi vardır. Anne sütü üretmek için hipofiz bezi daha fazla prolaktin hormonu salgılar, bu da yumurtlamanın bir süre daha gecikmesi anlamına gelir. Prolaktin seviyelerinin artmasıyla yumurtlama engellenir, yumurtalık fonksiyonları bastırılır ve tekrar hamile kalınması imkansız hale gelir.

“Doğumdan sonra adet düzensizliği olur mu?” şeklinde düşünenler, emzirmenin devam ettiği ilk aylarda menstrüasyon gerçekleşmeyeceğini bilmelidirler. Prolaktin hormonu, doğum sonrası regl düzensizliğinin nedeni olarak kabul edilir. Emziren kadınların doğumdan sonraki ilk adet dönemleri yaklaşık 2-3 ay içinde gelir. Bazı kadınlarda ise bu süre 4-5 ayı bulabilir.

Doğumdan sonra adet görmemek

Doğumdan sonra regl döneminin yeniden başlaması birçok faktörden etkilenir. Bunlar;

  • Genel fiziksel durum,
  • Psikolojik durum,
  • Uyku düzeni ve dinlenme sıklığı,
  • Stres,
  • Beslenme,
  • Doğumda oluşan komplikasyonlar.

Bir kadın doğumdan sonra en geç 6 ay içinde adet görmezse, yeniden hamile kalmış ya da başka bir problem ortaya çıkmış olabilir.  Bu nedenle bir doktora görünmesinde fayda vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM