Çocuklarda ve Gençlerde İnternet Bağımlılığı Araştırıldı

Çocuklarda ve Gençlerde İnternet Bağımlılığı Araştırıldı

Çocukların Yüzde 5’i İnternet Bağımlılığından Rahatsız

Alman Bağımlılık Meseleleri Enstitüsü tarafından DAK Sağlık Sigortası şirketi için gerçekleştirilen araştırmada, çocuk ve gençlerin yaklaşık %5’inin hastalık derecesinde, internete bağımlı oldukları belirtildi. Alman Bağımlılık Meseleleri Enstitüsü Müdürü Rainer Thomasius, ebeveynlerin görüşleri alınarak gerçekleştirilen araştırmada, çocukların internet kullanımlarının sınırlandırılması ya da yasaklanması durumunda, mutsuz ve içe dönük olmaya başladıklarına dikkat çekti.


Çocuklar, İnternet Bağımlılığından Kurtulamadıklarını Söylüyor

Araştırmaya göre, çocuk ve gençlerin yüzde 12’si interneti, yaşadığı sorunlardan bir kaçış olarak görüyor. Araştırmaya katılan çocukların yüzde 11’i, internet başında geçirdiği zamanı azaltmak için çaba sarf ettiğini ancak bunu başaramadığını söylüyor.

Ebeveyn Tutumları Önem Taşıyor

Çocukların ve gençlerin internet bağımlılığı ile ilgili yapılan araştırmada, ebeveynlerin internet için getirdikleri sınırlamanın önemli olduğuna dikkat çekildi. Araştırmaya göre, ebeveynlerin yüzde 51’i çocuklarının internet kullanımı ile ilgili bir kural koymuyor. Ebeveynlerin yüzde 32’si ise çocukların hangi sitelere girdiğini bilmiyor.

12-17 yaş aralığındaki çocuklar, günde ortalama 2,5 saatini internette geçirdiği gibi, hafta sonu ve tatillerde bu süre 4 saate uzuyor. Erkek çocuklar genellikle internette oyun oynarken, kız çocukları genellikle arkadaşlarıyla sohbet ediyor.

Araştırmada, çocukların ve gençlerin internet kullanımının, her 3 aileden birinde aile içi tartışmaya yol açtığı belirtildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
çocuk ebeveyn internet

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM