Çocuk Sahibi Olmak

Çocuk Sahibi Olmak

Çocuk Sahibi Olmak Kadınların Uyku Düzenini Yerle Bir Ederken, Erkeklerinkini Etkilemiyor!

Çocuk sahibi olan ailelerde ebeveynlerin uyku düzenlerinin bir miktar bozulması normal. Fakat bu bozulma, sanılanın aksine hiç de adil bir şekilde olmuyor.

Araştırmacılar, insanların uyku düzenleriyle ilgili bir araştırma yapmak için 5805 kişinin bilgilerinin toplandığı bir araştırma yapmışlar.

Katılımcılara günde kaç saat uyudukları sorulmuş. 7-9 saat arası normal kabul edilirken, 6 saatin altı yetersiz olarak kabul edilmiş. Bunun yanı sıra geçen ay ortalama kaç gün yorgun hissettikleri sorulmuş.

Daha sonra katılımcılar çeşitli gruplar altında kategorilendirilmiş.

Yaşlarından ırklarına, eğitim seviyelerinden medeni durumlarına, evdeki çocuk sayısından gelir durumuna, egzersiz seviyelerinden vücut kitle indeksi değerlerine kadar pek çok farklı kategori oluşturulmuş.

Bu kategorilerin oluşturulma sebebi ise, bireyler arasındaki uyku farklılıklarında bu verilerden hangilerinin etkili olduğunu tespit etmek.

İşin ilginç noktası da tam olarak bu. Çünkü 45 yaş ve altında olan 2908 kadında, yeterli uyku almayla yetersiz uyku arasındaki farkı oluşturan tek faktör çocuk sahibi olup olmamaları çıkmış. Çocuk sayısı arttıkça, uyku kalitesi ve miktarı da düşüyormuş.

Bu kadınlardan çocuk sahibi olanların %48’inin yeterli uyku uyuduğu tespit edilmiş.

Çocuk sahibi olmayanların ise %62’si yeterli miktarda uyuyor çıkmış.

Bunun dışında çocuklar kadınlar bir ayda ortalama 14 gün yorgun hissederken, çocuğu olmayan kadınların ortalaması 11 gün.

Çocuk dışında hiçbir etkenin, ayda ortalama kaç gün yorgun hissedildiğine veya günde kaç saat uyuduğuna dair bir etkisi olmadığını tekrar vurgulamakta fayda var.

Araştırmanın diğer ilginç yanıysa, çocuk sahibi olan erkeklerle diğer erkekler arasında uyku kalitesi ve süresi konusunda farklılık çıkmamasıymış.

Yani evde çocuk olması kadınları etkilerken, erkeklere yönelik bir farklılık yaratmıyor. Hayli ilginç bir sonuç olduğu ortada.

Bu yankı uyandıran araştırma, Amerikan Nöroloji Akademisi’nde de daha detaylı şekilde sunulacak.

Son olarak uykunun sandığımızdan çok daha önemli olduğunu belirtip uyku düzeninize dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatarak yazımızı noktalandıralım.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM